“DÜNYAYI
ÇOCUKLARIMIZIN BULMASINI İSTEDİĞİMİZ GİBİ
BIRAKMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ...”

Hasan Gürkan Bayram
Hasan Bayram

Hasan BAYRAM
1898 - 1979

Milli Mücadele Dönemi’nin ardından “Gazi” ünvanı alarak adı resmen Gaziantep olduktan sonra, savaşın yaralarını sarmak için dayanışma içinde çalışan ve üreten bir şehirde doğmanın ruhuyla BAYRAM Ailesi’nin ilk kuşağı olan Hasan BAYRAM, 1900’lü yıllardan 1950’li yıllara kadar evlerinin altında yer alan kaya oyuklarına kurdukları ÇIKRIK TEZGAHLARINDA ailece ürettikleri kumaşları Gaziantep Kemikli Bedesten 1 nolu dükkanda satarak üretim ve ticaret hayatına başlamıştır. Şehir halkı tarafından çalışkanlığı ve dürüst ticaretiyle tanınan Hasan BAYRAM, inşa ettiği güven duygusu sayesinde önce tezgah sayısını artırmış daha sonra artan talepleri karşılayabilmek için satın aldığı ipliklerle taşeron üretim yaptırarak kapasitesini ve ticari hacmini artırmıştır. Bu süreçte ailede 2. kuşak ve evin tek oğlu olan Mehmet Arif BAYRAM okulundaki ve sosyal hayatındaki çalışkanlığı ile hem eğitimini devam ettirmiş hem de okuldan arta kalan zamanlarında evlerindeki çıkrık tezgahında kumaş dokumayı daha sonra da kumaş ticaretini çekirdekten öğrenmiştir.
  • BAYRAM Ailesi
  • BAYRAM Ailesi
1970’li yıllarda aile kilimcilik üretim ve ticaretine de başlarken, aynı dönemde Marmara Üniversitesi Orman Fakültesi’ni kazanan M. Arif BAYRAM üniversite hayatı boyunca İstanbul’da baba mesleğini yapan akrabalarına yardım ederek okul ve iş hayatını birlikte devam ettirmiştir. Mezun olduktan sonra Anamur Orman Bölge Müdürü olarak atanıp 3 yıla yakın süren memuriyet hayatının ardından, üretim ve ticaretten kopmak istemediği için görevinden istifa ederek, Gaziantep’e tekrar dönmüş ve artık dokuma kumaş ve kilimden daha revaçta olan halı ve iplik ticaretine başlamıştır. İş hacmi genişleyince 1980 - 1986 yılları arasında ticarete İstanbul - Gaziantep bağlantılı olarak devam etmiştir. Önceleri ticaretine devam ettiği ipliği bu kez modern yöntemlerle çağa uygun teknolojilerle üretmeye karar veren M. Arif BAYRAM 1992 yılında BAYTEKS İPLİK A.Ş. adıyla Gaziantep Organize Sanayi Bölge sindeki ilk fabrikasını kurmuş ve halı ipliği üretiminde modern, yenilikçi, kaliteli, güvenilir, yerel değerlerine bağlı ve evrensel vizyona sahip güçlü bir marka olma yolunda önemli bir hamle yapmıştır.
  • BAYRAM Ailesi
  • BAYRAM Ailesi
BAYTEKS İPLİK A.Ş. bu vizyonla üretim ve ticari faaliyetlerini sürdürürken, eğitimiyle eş zamanlı olarak üretim ve ticaret dünyasıyla sürekli iç içe olan ailenin 3. kuşak temsilcilerinden Hasan Gürkan BAYRAM, BAYTEKS’in gelişim sürecinde genç yaşına rağmen inovatif ve dinamik vizyonuyla BAYTEKS’i bir dünya markası haline getiren ticari stratejiler geliştirmiştir. 2002 yılında babası M. Arif BAYRAM’ın vefatının ardından yönetim kurulu başkanı olan Hasan Gürkan BAYRAM, 5 yeni iş kolunda kurduğu 7 şirketi 2019 yılından itibaren HASKAN ŞİRKETLER GRUBU YATIRIM A.Ş. çatısı altında birleştirmiş ve iplik, nonvowen, medikal, ambalaj lmleri, geri dönüşüm ve dış ticaret sektörlerinde faaliyetlerine devam ederken ailenin 4. kuşağı olan oğlu Arif BAYRAM’ı da geçmişine ve manevi değerlerine bağlı aynı zamanda da yeniliğe ve gelişime açık dünya insanı olma vizyonuyla devraldığı bayrağı daha yükseğe taşımaya hazırlamaktadır.
    Mehmet Ali Bayram

    M. Arif BAYRAM
    1942 - 2002